Republika Srpska
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Grcki placenici u Srebrenici

2 posters

Go down

Grcki placenici u Srebrenici Empty Grcki placenici u Srebrenici

Порука  igor92001 Mon Oct 13, 2008 8:00 pm

Ni 11 godina poslije najvećeg masakra u Evropi nakon Drugoga svjetskog rata Srebrenica ne prestaje da uzburkava duhove. I u Grčkoj je izbila otvorena diskusija o učešću grčkih plaćenika i dobrovoljaca u tome zločinu.

Rijetko je ko spreman da o tome govori. Progovorio je međutim publicist Takis Michas u knjizi pod nazivom "Grčka i Miloševićeva Srbija", u kojoj se govori o grčkim dobrovoljcima koji su se borili na strani bosanskih Srba, javlja Radio Deutsche Welle.

"Postojala je cijela garda, ukupno stotinu dobrovoljaca. Samo su dvojica ili trojica bila profesionalni plaćenici. Većina su bili momci sa sela koji su vjerovali da se bore za svoju vjeru, svoju domovinu ili protiv zajedničkog neprijatelja. Pojasnimo to ovako: tada je Grčka i inače podržavala Srbiju i ta grupa je bila najekstremniji primjer takve jedne podrške", piše grčki publicist Michas.

On ne krije da je grčka vlada tadašnjem srbijanskom vrhu i srpskim vođama na čelu sa Slobodanom Miloševićem proslijedila tajne informacije i planove o zračnim napadima NATO saveza.

O tome kakve dokaze on za to ima, Takis Michas kaže: "Mislim da sam predočio opsežan dokazni materijal u svojoj knjizi. Niko se nije usprotivio ni proturječio mojoj rekonstrukciji događaja iz 1995. Knjiga je prvobitno napisana na engleskom a tek poslije i na grčkom. Predstavila su je tri uvažena grčka političara, bivši ministar odbrane socijalist Arsenis, sadašnji ministar za odgoj Yannakou, kao i bivši ministar Andrianopulus."

Andreas Andrianopulus je pojam u grčkom političkom miljeu. Harvardski student, nekada liberalni ministar industrije, danas nezavisni poslanik u grčkom parlamentu, 2005. godine on je bio jedini grčki političar koji je zahtijevao da se istraži slučaj Srebrenice i učešća grčkih dobrovoljaca u pokolju.

"Tada sam proslijedio jedan upit vladi. Ministar pravosuđa Papaligouras zatražio je odmah istragu slučaja, to moram reći. Dakle, ja sam dobio poziv da dam izjavu. Stavio sam državnom tužiocu dokazni materijal i novinske izvještaje koji govore o učešću grčkih dobrovoljaca u ratu u Bosni. Dao sam mu i imena svjedoka. Neki od njih dobili su čak i poziv suda. Šta se potom desilo, ne znam. Pretpostavljam da je to bilo sve i da se više ništa nije dešavalo", kazao je Andreas Andrianopoulus.

Andrinopulus je, osvrćući se na tadašnje događaje, govorio o apsurdnom prosrpskom izvještavanju grčkih medija i novinara o ratu u BiH. On je na to stalno ukazivao, što mu je donijelo niz neprijatelja u Atini. Ali on je uvijek zno da će jednoga dana istina izaći na svjetlo dana.

"Tada sam govorio: vidjet ćete, jednoga dana će se Srbi aranžirati sa Amerikancima, a jedino će Grci ostati pri svom antiameričkom stavu. I to je tako i bilo nakon svrgavanja Miloševića", dodaje on.

U nedavno provedenoj anketi priključenje Srbije Evropskoj uniji podržalo je 75 posto a Hrvatske 72 posto grčkih građana.

"Za Grke nikada nije postojala slika Srbije protiv Hrvatske. Gajila se potpuno druga predodžba. Srbi su predstavljani kao mala nacija koja se suprotstavila velikim silama i koja se na Balkanu bori protiv imperijalizma, katolicizma i navodnog islamskog fundamentalizma. Pri tome nikada nisam shvatio zbog čega se Srbija i Srbi predstavljaju kao mala nacija", zaključuje grčki publicist Takis Michas.

KOZARAC.ORG / FENA
igor92001
igor92001
Admin
Admin

Број порука : 215
Age : 42
Локација : Republika Srpska
Registration date : 15.09.2008

https://republikasrpska.forumsc.net

Назад на врх Go down

Grcki placenici u Srebrenici Empty GRČKA ZASTAVA BILA U SREBRENICI

Порука  igor92001 Mon Oct 13, 2008 8:02 pm

GRČKA ZASTAVA BILA U SREBRENICI

alkan - Predsjednica udruzenja “Majke enklave Srebrenice i Zepe” Munira Subasic kazala je da pozdravlja odluku grckog pravosudja o pokretanju istrage o umijesanosti grckih drzavljana u zlocine pocinjene u Srebrenici u mjesecu srpnju 1995. godine. “Grcka zastava bila je u Srebrenici kada su nas 1995. iz nje izgonili i kada je ovaj grad, po rijecima srpskih napadaca, “oslobadjan od muslimana-Bosnjaka. Nakon pada Srebrenice jedna ulici dobila je ime ‘Grcki dobrovoljci’. Zasto bi ulici davali ime grckih dobrovoljaca ako oni nisu sudjelovali u svemu tome”, pita se Munira Subasic.

Predsjednik Federalne komisije za trazenje nestalih Amor Masovic nije iskljucio mogucnost umijesanosti Grka, ali i drugih stranaca u masakru Srebrenicana. Masovic naglasava da grcke placenike nije vidio u Srebrenici, ali da ih je susreo na drugom mjestu.

“Ono sto pouzdano znam, to su moji susreti s nekima od tih stranih dragovoljaca za vrieme rata, pa i s grckim paravojnim formacijama koje sam imao priliku osobno vidjeti. U okolici Konjica, prilikom pregovora s neprijateljskom stranom, primijetio sam jednu grupu grckih dragovoljaca s njihovim oznakama i natpisima”, kazao je za Fenu Masovic.

Kako prenosi njemacki radio Dojce Vele, pozivajuci se na jedan atinski list, Grcka je oruzjem, informacijama i dragovoljcima vojno pomagala Srbe u Bosni, navodeci da je “Odred grckih dragovoljaca pruzao podrsku generalu Ratku Mladicu u Srebrenici”.

Grcki ministar pravde Anastasios Papaligouras izjavio je prosloga petka u grckom parlamentu kako je moguce da su grcki drzavljani ucestvovali u zlocinu, ali je odbacio mogucnost da se radilo o regularnim pripadnicima oruzanih snaga Grcke.
[Postavio: paja]
igor92001
igor92001
Admin
Admin

Број порука : 215
Age : 42
Локација : Republika Srpska
Registration date : 15.09.2008

https://republikasrpska.forumsc.net

Назад на врх Go down

Grcki placenici u Srebrenici Empty Re: Grcki placenici u Srebrenici

Порука  Mr. Majevica Sat Jul 11, 2009 2:45 pm

Надам се да су ови текстови дошли с ,,друге стране,, ? Shocked
Сам назив теме ми много говори ! ,,Плаћеници,, ?!? Shocked
Лично сам био једном приликом ,,раме уз раме,, са Грцима, не знам ко их је плаћао, једино ако с ене мисли на ону цркавицу што су добијали сви војници ВРС ?
Mr. Majevica
Mr. Majevica

Број порука : 10
Registration date : 28.12.2008

http://majevica.forumakers.com

Назад на врх Go down

Grcki placenici u Srebrenici Empty Re: Grcki placenici u Srebrenici

Порука  Sponsored content


Sponsored content


Назад на врх Go down

Назад на врх


 
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму